הרשמה לניוזלטר

"אמא מחליפה" - גרסת ההייטק מה עושה ארגון שרוצה לשמר את הטאלנטים שלו? בדיוק ההיפך ממה שאתם


לוגו התוכנית ״אמא מחליפה״ mako

האם הייתי בודקת אתכם מהי הסוגייה המטרידה ביותר אתכם מנהלים וצוותי משאבי אנוש בתעשיות עתירות הטכנולוגיה? אני מעריכה שהתשובה הרווחת היתה שימורם של העובדים הטובים והמוכשרים ביותר (=הטאלנטים) בארגון.

המחסור החמור באנשים טכניים, אנשי פיתוח ומהנדסים, הביא בשנים האחרונות לנדידה מתמדת של עובדים מוכשרים מארגון לארגון. אנשי פיתוח מוצפים כל העת בהצעות ובהזדמנויות והפיתויים למעבר גדולים ורבים.

מה לא ניסו עד כה כדי להשאיר את הטובים בבית?

הטבות מכל הסוגים, איזון בין הבית לעבודה, יעוץ לפיתוח קריירה; ועוד לא אמרנו כלום על משכורות עתק ומענקי חתימה, אוכל, מתנות, אירועי חברה. הרף עולה ועולה כל הזמן והקדנציה מתקצרת (ועומדת עכשיו על 18 חודשים...!).

חברת Chegg החליטה להתמודד עם הסוגייה בדרך קצת אחרת

חברה אמריקאית בעלת מרכז פיתוח בישראל החליטה להתמודד עם סוגיית שימור העובדים, בדרך אחרת, נועזת ומפתיעה. חברת Chegg בישראל בחרה בשיטת ה-Brain Swaps שמהותה הוא "חילופי מוחות".

כמו באותה תכנית ריאליטי בה שתי אמהות מחליפות ביניהן משפחות לכמה ימים. בשלב הראשון הן מתבוננות ואחר כך הן משפיעות מתפיסתן החינוכית והמשפחתית, כל זה, רק במקום עבודה.

שני עובדים, באותו התפקיד, משתי חברות הייטק שונות, החליפו ביניהם תפקיד למשך שבועיים. הרעיון שעמד בבסיס המודל הוא לאפשר לעובדים להחשף לתרבות ארגונית אחרת, שיטות עבודה אחרות וגם טכנולוגיות חדשות ושונות, ללמוד מהארגון של האחר וגם להעשיר וללמד אותו.

מהי התרבות ארגונית שמאפשרת רעיונות כאלו?

חברת Chegg היא חברה שהקימה פלטפורמות למידה זמינות וזולות לסטודנטים ברחבי העולם, באופן שיהפוך את הדרך לרכישת השכלה לנגישה יותר גם לשכבות פחות אמידות. כחברה העוסקת בלמידה ובחדשנות, גם תפיסת מערכת היחסים של החברה עם עובדיה מאופיינת ברוח הזאת.

מיטל סנדור, מנהלת משאבי האנוש של החברה אומרת - "אנחנו מאמינים במערכת יחסים פתוחה עם העובדים". הצוות פתוח, מספר בשקיפות על התלבטויותיו, הארגון כמעט ולא נתקל בסיטואציות בהן עובדים מפתיעים בהודעה שהם עוזבים. לרוב תהליך ההתלבטות וסוגיות הקריירה מוצפות בפתיחות בין העובדים ובינם לבין המנהלים. עובדים לדבריה, יקבלו את העצה הטובה ביותר מהמנהלים, גם אם היא אינה עולה בקנה אחד עם הצורך העסקי או הארגוני.

משהבינו בחברה שאחד הנושאים החשובים ביותר לעובדיהם הוא הלמדנות, או הלמידה המתמשכת, הם חיפשו אחרי חווית למידה מסוג שונה, ומצאו אפשרות למידה יוצאת דופן - מה קורה ומה עושה מי שמחזיק בתפקיד שלך בארגון אחר? מה סגנון העבודה, הניהולי, התרבות. מה יש להם מעניין במטבח ומה קורה כשמישהו חולה.

הרעיון מעלה המון שאלות, קשיים וסוגיות לוגיסטיות -

מה עושים איתן? מה אפשר ללמוד בשבועיים? איך שומרים על ליבת החברה סודית? למי זה מתאים?

כמובן שנדרשת הכנה מדוקדקת ומחויבות של המנהלים והעובדים לרעיון.

פרק זמן של שבועיים אינו קצר מדי - מתברר שיש לא מעט תהליכים הניתנים להבנה, ללמידה ואף לקידום בשבועיים. מאידך, זאת גם לא תקופה ארוכה מדי של העדרות מהתפקיד המקורי של העובדים. לעובד המוחלף ניתנת האפשרות להשפיע, להשוות ולבחון איך התהליכים קורים בחברה שלו ומה עושים במקום אחרת.התהליכים חשובים ומעניינים, אך מומלץ שלא יהיה מליבת התהליך או שיתמקדו בתחומים שהם פטנט או סוד עסקי רגיש מדי.

מומלץ להחתים מראש את כל הנוגעים לדבר על טופס שמירת סודיות (NDA) ולצאת לדרך בהתרגשות ובציפיה.

אז מה יצא לכולם מזה?

חברת Chegg החליפה עובד FullSt