הרשמה לניוזלטר

תהליך גיוס - עיקר וטפל - על מה בתהליך הגיוס אסור לוותר?


למה חשוב לסמן את שלבי הגיוס שלא תוכלו בלעדיהם?

תהליכי גיוס הם לרוב ארוכים, תובעניים ובעיקר נתונים לתנודות ולמהפכים לא צפויים. זאת כנראה אחת הסיבות לכך שהוא הוא אחד מתהליכי ה-HR הפחות אהובים על מנהלים ומנהלות המבקשים להוסיף לצוות שלהם עובד/ת נוספים.

למה זה קורה?

כי התהליך הוא רווי עבודה. לכל משרה פונים רבים. השלבים הראשונים של הגיוס דורשים הרבה מאד פעולות אדמינסטרטיביות לצד כישורי מיון ומציאת התאמות בין המועמדים הרבים. בנוסף, יש לוודא שכל ממשקי התהליך מעורבים וזמינים, להתמודד עם דרישות משתנות ולהשקיע זמן ומשאבים מרובים.

התסכול הגדול נובע מכך שמדובר לעיתיםב עליות ומורדות ועד לסיומו של התהליך התמונה אינה בהירה וחד משמעית. לעיתים נגיע לקו הגמר עם מועמד מצוין שהשקענו עבודה רבה בבדיקת התאמתו ורגע לפני השלמת המהלך הוא יסיר את מועמדותו. ואז, כמו במשחק סולמות וחבלים, אנחנו שוב במשבצת הראשונה וחוזרים על אותו התהליך, אבל עם פחות התלהבות ופחות זמן.

אז מה אפשר לעשות כדי להקל על התהליך?

ראשית, לנסות שלא להתמקד במועמד/ת אחד בלבד, אלא לקדם כל הזמן במקביל עוד מועמדים. זה אולי מעייף ודורש יותר זמן, אבל מאפשר לנו בחירה מושכלת מתוך מגוון של מועמדים סופיים וגם מגדיל את כוחו של המשא ומתן שלנו, כי יש לנו אלטרנטיבות.

יש לזה גם יתרון מסוים - לסיבוב שני אנחנו מגיעים עם תפיסת תפקיד מגובשת הרבה יותר. מחודדים ומפקוסים וניישם דברים רבים שלמדנו בסיבוב הראשון.

על מה אסור לנו לוותר?

למרות התהליך רווי העבודה, המשאבים והטלטלות הרגשיות, יש מספר שלבים שאסור לנו לוותר עליהם בתהליך המיון, האבחון ובחירת המועמדים המתאימים ביותר.

כדי לגבש תהליך כזה חשוב להתייחס למספר קוים מנחים.

הקוים המנחים ביצירת תהליך גיוס

1. איכות - מהם השלבים וכלי המיון שיביאו לנו את הערך הרב ביותר בבחירת המועמדים המתאימים ביותר.

2. יעילות - מה מספר השלבים האידאלי שיהפכו את התהליך איכותי אך לא יפגעו ביעילותו ובמשך הזמן שלו.

3. חווית מועמדים - התהליך צריך להתייחס גם לחוויית המועמדים. האם אנחנו מהירים בתגובה שלנו, מניעים את המהלך במהירות משלב לש